Very expensive kebab

[Food ★★]

60_800px-adana_kebap

(P1) Meet the so-called King of Kebabs, the Royal. It’s new to London, and you can get a very good and very expensive kebab there. It costs 925 pounds and its creator says that it is worth every penny.

(P2) He uses the finest ingredients from around the world to put in the kebab. What makes it so pricey? He uses Japanese Wagyu beef, milk-fed lamb, and minced goat. A salad tops the kebab, and it is drizzled with a 25-year old vinegar. A bottle of this vinegar costs 180 pounds. That’s just to start!

WORDS: 95

SOURCE: http://www.newsinlevels.com/products/very-expensive-kebab-level-2/

DISCUSSION QUESTIONS:

If you found the passage difficult to read or had problems understanding specific words or idiomatic expressions, please discuss them with your tutor. The following discussion questions should be answered in your own words and with your own arguments.

  1. Briefly, summarize the content of the article in your own words.
  2. Did you ever eat a kebab? If so, where? Did you like it?
  3. Would you pay 925 pounds for a kebab? Why or why not?
  4. Do you think a lot of people buy the creators kebab? Why or why not?
  5. Is kebab popular in your country?

EXPRESSIONS or PHRASES:

What do the following expressions or phrases mean?

  • So-called (P1)
  • Worth every penny (P1)
  • Milk-fed (P2)
  • That’s just to start! (P2)

Cambly Practice Button

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s